Mediální ohlasy

Radiové rozhovory a televizní vysílání

Poslechněte si nás
Bez popisku

Pořad Události ČT (8. květen 2023): Senioři hrají PC hry

Odstranit bariéry a propojit generace. To je cílem nového multimediálního centra, které otevřela pražská organizace Mezi námi. O centru a tématu povídá Lucie Vidovićová.

Celý pořad

Bez popisku

Podcast 5:59 Seznam (27. duben 2023): Osmdesátník Biden opět kandiduje. Je věk problém?​

Americký prezident Joe Biden se oficiálně vydal za obhajobou svého mandátu. Osmdesátiletý politik chce napřesrok opět kandidovat na hlavu státu, přitom už teď je nejstarším prezidentem v dějinách USA. Jsou namístě pochybnosti, že nebude schopen plnohodnotně vykonávat funkci? A má vůbec smysl hledat „správný“ věk odchodu z veřejného života? Host: Lucie Vidovićová - socioložka z Masarykovy univerzity, která se zabývá sociologií věku, stárnutím a věkovou diskriminací (ageismem).

Celý podcast

Bez popisku

Přednáška (8. únor 2022): Stárnutí na ulici

Přednáška Terezy Menšíkové v rámci předmětu SOCb2022 Sociálněvědní výzkum v seniorských a jinak obtížně dostupných populacích o problematice bezdomovectví ve starším věku.

Celá přednáška

Bez popisku

Noc vědců (24. září 2021): Stárnutí: největší výdobytek humanity, nebo náš velký nepřítel?

Fyzikální plynutí času vnímá člověk jako stárnutí. Stárneme proto, že neumíráme předčasně. Medicína dlouhověkosti a tzv. anti-ageing se snaží, abychom hranici umírání odsunuli až za hranici 100 nebo 120 let, ale otevírají tím řadu nejen etických, ale i sociologických otázek. Video představuje stavební kameny některých možných odpovědí. Toto téma v novém videu a podcastu Science slamu MUNI na Noci vědců představila Mgr. Lucie Vidovićová, Ph.D. z Katedry sociologie FSS MU.

Celé video a podcast

Bez popisku

90’ ČT24 (14. červenec 2021): Růst penzí: nutnost, nebo předvolební tahák (67:22)

Interaktivní zpravodajský pořad ČT24 jehož hostem byla socioložka Lucie Vidovićová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity s tématem "Seniorů bude dál přibývat: je Česko připravené?".

Celý rozhovor

Bez popisku

Asie v souvislostech (29. červen 2021): Demografie a populační politika v Asii

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Hostem podcastu byla socioložka Lucie Vidovićová.

Celý podcast

Bez popisku

Český rozhlas (30. květen 2021): Vertikála (8:34)

Debata Vertikály hledá odpovědi na otázky, co čeká v budoucnu naše děti. Své názory na demografii prozradili socioložka Lucie Vidovičová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a demograf Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Moderuje Eva Hůlková.

Celý rozhovor

Bez popisku

YouTube (19. květen 2021): Etika mediálního zobrazování seniorů

Jedním z velkých dilemat ageismu a věkové diskriminace je problém hranic, aneb co ještě je a co už není ageismus. V otázce zobrazování seniorů je toto rozhodování dvakrát tak těžké: Jak by měli být senioři a seniorky zobrazováni? Jaké vizuální a výrazové prostředky jsou dostatečně inkluzivní, důstojné, a které už odporují dobrému vkusu? Platí, že účel světí prostředky? A jak odpověď na tyto otázky změnila naše zkušenost s protipandemickými opatřeními, ve kterých senioři nezřídka hrají hlavní roli? Došlo za poslední rok k posunu, jak média prezentují seniory? Jak se hledají stále nové seniorské příběhy? A kdo jsou hlavní hráči v nastolování této „agendy“?

Diskuze nad kontroverzními reklamními a mediálními vizuály o etice mediálního zobrazování seniorů. Hlavními řečníky byli Pavla Kubálková (Události ČT), Judita Matyášová (novinářka, doktorandka FHS UK) a Zdeněk Strnad (Flowee). Moderovala Lucie Vidovićová z Katedry sociologie, FSS MU. Design pozvánky Štěpán Alexander a Zuzana Brandejsová.

Celý rozhovor

Bez popisku

YouTube (17. květen 2021): Senioři, osamělost, technologie a sítě

Záznam rozhovoru Lucie Vidovićové z Centra pro výzkum stárnutí, katedry sciologie FSS MU a Lenky Švejdové, studentky katedry žurnalistiky tamtéž. Tématem konzultace byly technologie, sociální sítě a senioři/seniorky.

Celý rozhovor

Bez popisku

NGO Market 2021 (28. duben 2021): Nové výzvy v péči o seniory

Nadace Forum 2000 také letos v dubnu uspořádala tradiční týden neziskového sektoru – NGO Market. Simona zde moderovala přednášku o nových výzvách v péči o seniory. Jejími hosty byli: ředitel domova pro seniory Sue Ryder Matěj Lejsal, ředitel organizace Elpida Jiří Hrabě a socioložka Lucie Vidovičová. Podívejte se na záznam celé přednášky.

Celá debata

Bez popisku

Český rozhlas (16. říjen 2020): Host Dne na Moravě: Lucie Vidovičová

Mezinárodní skupina vědců se pustila do pozoruhodného projektu. Ten zkoumá, co všechno ovlivňuje pocit osamělosti ve stáří, a jak včas zabránit tomu, aby se starší člověk do osamělosti propadnul. A týká se to i situace při pandemii koronaviru. Podrobnosti přiblíží Lucie Vidovičová, hlavní řešitelka projektu za Česko. A i když badatele čeká ještě velký kus práce, už první výsledky naznačují, že přinese nejednu zajímavou informaci.

Celý rozhovor

Bez popisku

Radio Wave (12. říjen 2020): Poslechněte si rozhovor o osamělosti seniorů s Lucií Vidovićovou z mezinárodního projektu GENPATH

Mezinárodní projekt GENPATH zkoumá osamělost seniorů v České republice, Irsku, Rakousku, Norsku, Švédsku, Španělsku a v Izraeli. „Osamělost není jen tak nějaký pocit. Má velké dopady na zdravotní stav. V tu chvíli už se bavíme o problematice, která je také v uvozovkách drahá. Některé důvody můžeme dostatečně včas ošetřit a můžeme tak ušetřit peníze ve zdravotním nebo sociálním systému,“ vysvětluje socioložka Lucie Vidovićová z Masarykovy univerzity.

Celý rozhovor

Bez popisku

Hydepark 90' ČT24 (12. červen 2019): Obyvatel Česka přibývá, ale populace stárne

Je nás deset milionů a 653 tisíc. Obyvatel Česka přibývá a to díky cizincům, kteří se v tuzemsku nově usadili. A stejně jako v předchozích čtvrtletích zemřelo více lidí, než kolik se narodilo dětí. A právě kvůli nepříznivému demografickému jsou podle Národní rozpočtové rady při zachování stávajícího nastavení daní a výdajů dlouhodobě neudržitelné veřejné finance. S postupným stárnutím populace totiž nebude spojen pouze rostoucí objem výdajů na důchody, ale i zvýšené nároky na zdravotní a dlouhodobou péči. Je Česko připraveno na takový demografický vývoj? Na otázky odpovídá Lucie Vidovićová.

Celý rozhovor

Bez popisku

Živé mesto FM (4. únor 2019): Samota a mesto

Je dokázané, že dlhodobá samota na nás pôsobí tak, akoby sme vyfajčili 15 cigariet denne. Vedeli ste ale, že samota svojím rozšírením už predbehla obezitu či srdcový infarkt? Ako súvisí s mestskou výstavbou, sociálnou infraštruktúrou samosprávy či štátu a koho najviac postihuje? Milota Sidorová a Lívia Gažová budú o týchto otázkach diskutovať s výskumníčkou a sociologičkou Luciou Galčanovou (FSS, Masarykova Univerzita, Brno) a antropologičkou Ľubicou Voľanskou (Ústav etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied).

Celý rozhovor

Bez popisku

Horizont ČT24 (13. květen 2018): Fenomén nejstarších generací: Rozhovor s Lucií Vidovićovou

Někdo chytí druhou mízu ve čtyřiceti, jiný třeba krátce před stovkou. Jak vypadá svět nejstarší generace? Rozhovor se socioložkou Lucií Vidovićovou moderuje Kateřina Etrychová.

Celý rozhovor

Bez popisku

Český rozhlas - Apetýt (8. srpen 2018): Nebojte se stárnout! Šedá je dobrá, říká odbornice na stárnutí

Lucie Vidovičová patří mezi přední odborníky na problematiku stárnutí, jež se dlouhodobě věnuje. Je autorkou knihy Stárnutí, věk a diskriminace - nové souvislosti. Stáří považuje za barevnou část našich životů, kdy si plníme sny. Jak podporovat současné stárnoucí je jedna otázka, to jak budeme stárnout my je ve skutečnosti velká neznámá a pro mě fascinující téma, které se navíc ještě kombinuje se společenskými, technologickými a enviromentálními změnami, které nás obklopují,“ doplňuje Vidovičová.

Celý rozhovor

Rozhovory a články v médiích

Napsali o nás
Bez popisku

Zprávy z MUNI (14. červenec 2023): Programový den MUNI na Meltingpotu bude i interaktivní - s tučňákem či geronto-oblekem

Masarykova univerzita se představila v rámci UNIVERcity STAGE na letošním multižánrovém hudebním festivalu Colours of Ostrava. Jedním z témat letošního diskusního fóra Meltingpot je i dlouhověkost, s níž se pojí část akce připravená Fakultou sociálních studií MU. Program připravilo Centrum pro výzkum stárnutí při Katedře sociologie FSS MU ve spolupráci s Národním institutem pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI). Návštěvníci festivalu tak získají možnost vyzkoušet si unikátní oblek imitující stárnutí, tzv. geronto-oblek. 

Celý text

Bez popisku

Zprávy z MUNI (12. květen 2023): Průzkum zmapoval týrání a zneužívání seniorů

Hrubé nadávky, bití, sexuální násilí, ale i omezování kontaktu s přáteli, úmyslné zanedbávání péče či čtení pošty. Různé formy psychického i fyzického násilí na seniorech zkoumal v uplynulých dvou letech projekt RESTABUS. Jeho výsledky jsou až do konce června otevřeny veřejné konzultaci.​

Celý text

Bez popisku

Seznam Zprávy (30. duben 2023): Starší se ani nedostanou k pohovoru. Panuje tu věková segregace, říká vědkyně

Pracovní trh je stále svázaný předsudky. Socioložka Lucie Vidovićová v rozhovoru ze série Jak se žije v Česku popisuje, jak společnost v profesi znevýhodňuje hlavně lidi starší 50 let. Třeba lákáním do „mladých dynamických týmů“.​

Celý text

Bez popisku

Seznam Zprávy (14. březen 2023): Socioložka stárnutí: Věková diskriminace je mnohem častější než genderová

Chtěla být kriminalistkou a studovat kriminologii, ale na policejní akademii ji nevzali. Neuměla dělat shyby a dělala chyby v balistických příkladech. Vystudovala tedy sociologii na Masarykově univerzitě v Brně. Táhlo ji to ke kriminalistice a vězeňství, ale nakonec začala psát diplomovou práci o stárnutí. Dnes je Lucie Vidovićová přední českou expertkou v oblasti sociologie věku a stárnutí.

Celý text

Bez popisku

MUNI Zprávy (14. září 2021): Prst nebo obličej? Starší lidé v biometrii tápou

Kolikrát jste otevřeli svůj telefon otiskem prstu? Poslali jeho pomocí platbu do banky, využili ho pro vstup na pracoviště. Nebo se skenem obličeje identifikovali na letišti? Prostě využili jednu z možností technologie s názvem biometrie. Znalosti o biometriích zjišťovali výzkumníci z Fakulty sociálních studií MU

Celý text

Bez popisku

iDnes.cz (3. leden 2021): Socioložka: Covid vytváří prostředí pro rozdmýchání mezigenerační války

Ochránit staré a nemocné nebo se pokusit o promoření populace a upřednostnit ekonomiku? Kvůli epidemii koronaviru se otevřelo mimo jiné téma toho, jakou hodnotu má lidský život. Senioři nejsou homogenní skupina, větší reklamu pro téma stárnutí bychom nevymysleli, říká v rozhovoru pro iDNES.cz socioložka Lucie Vidovićová, která se zabývá takzvaným ageismem.

Celý text

Bez popisku

iDnes.cz (24. květen 2020): Moc ochrany škodí. Senioři nejsou jednolitá masa lidí, říká socioložka

Odborníkům na stárnutí vadí, že se během koronavirové pandemie prezentují všichni senioři jako nemohoucí starci a stařenky, které je třeba přednostně chránit. „Současným extrémně ochranitelským přístupem v době koronavirové způsobíme seniorům škody na duši,“ říká socioložka Lucie Vidovićová.

Celý text

Bez popisku

ECHO24 (5. červenec 2019): Lék na samotu? Čeští vědci testují roboty, kteří mají zabavit seniory

České vědkyně a vědci začali letos zkoumat, zda a jak by mohl v budoucnu trávit volný čas se seniory a seniorkami robot a jestli by je uměl přimět k aktivitě. Testují případné robotovo využití v seniorských centrech i vztah mezi staršími lidmi a humanoidem. Peppera, kterého starší dámy a pánové záhy překřtili na Pepu, experti učí konverzovat o mnoha tématech. Umí už tančit a může předcvičovat.

Celý text

Bez popisku

Aktuálně.cz (15. srpen 2019): Pomalí, chudí, protivní. Děsí nás přízrak seniora, ten však neexistuje, říká expertka

Česko stárne. Do “kritického” věku 50+ se dostávají silné ročníky. Test Aktuálně.cz s životopisy však ukázal, že věková diskriminace je tu hluboce zakořeněná. Představy, že určitý věk je lepší než jiný, se ale nedotýkají jen trhu práce. Objevují se i ve službách, zdravotnictví, bytové politice, ve vztazích mezi lidmi. O příčinách ageismu a řešeních mluví v rozhovoru socioložka Lucie Vidovićová.

Celý text

Bez popisku

Lidové noviny (2019): U lesa, nebo u lékárny?

Je, nebo není výhodné se po odchodu do důchodu odstěhovat na venkovskou chatu za klidem? Anebo je naopak lepší odejít z vesnice do města za dostupnými službami a bohatým kulturním životem? Proudy seniorů a seniorek mají dost důvodů cestovat oběma směry.

Celý text

Bez popisku

Revue pro sociální politiku a výzkum (10. leden 2018): Lucie Vidovićová: Věda o stárnutí udělala obrovský skok dopředu

Socioložka Lucie Vidovićová patří mezi přední odborníky na problematiku ageismu, sociologie stáří a stárnutí nejen v České republice ale i na mezinárodní úrovni. Před deseti lety Masarykova univerzita knižně vydala její disertační práci „Stárnutí, věk a diskriminace – nové souvislosti“ (Mezinárodní politologický ústav, Brno 2008) – první a dosud i poslední monografii na toto aktuální společenské téma. Nyní pracuje na její anglické verzi pro vydání v zahraničí.

Celý text

Popularizační texty a aktivity


Počet publikací: 230


Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 23 Další

Bez popisku


Je ageismus problémem dnešní doby?


„Byl přítomen i v minulosti, jen dnes pro něj máme odborné definice. Nikdy neexistovalo něco jako zlatá éra seniorů. A prohlášení: "Dřív jsme se k seniorům chovali lépe", není pravdivé.“


Mgr. Lucie Vidovićová, Ph.D

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info